Kurak maltański
Kurak maltański - rasa wywodząca się z południowej Azji, stamtąd w wiekach XVI-XVII importowano go do Europy. Stały się rasą wyjściową dla wielu odmian: gołąb duży maltański, mały maltański, florentyński, modeński i inne. Typ współczesny w swoim genotypie geny bagdety francuskiej. Wyprostowana sylwetka kuraka maltańskiego bardziej kojarzy się z kurą niż gołębiem. Przodkowie kuraka maltańskiego najprawdopodobniej pochodzą z Indii. Te potężne i efektownie wyglądające ptaki bardzo licznie hodowane są na Bałkanach. Posiadają krótkie skrzydła, luźno przylegające do ciała, krótki ogon skierowany do góry oraz długie, mocne nogi. Ptaki są zazwyczaj jednokolorowe, najczęściej czarne, czerwone, żółte, białe, niebieskie z czarnymi pasami, grochowe, szekowate i tygrysowate.
W Stanach Zjednoczonych hodowany jest amerykański kurak maltański, który różni się od standardowego tym, że ma krótszą szyję, krótsze nogi i dłuższy tułów i większą masę. Jest przedstawicielem rasy mięsnej, ale zalicza się do też do gołębi ozdobnych, wystawowych, ponieważ kuraki zatraciły cechy gołębia mięsnego. Mają delikatną budowę ciała, nazwa wzięła się od sylwetki przypominającej kurę. Głowa jest gładka, dziób długi o barwie cielistej lub ciemnej, w zależności od koloru upierzenia. Obwódki oczne wąskie, ich barwa cielista.
Jest to średniej wielkości ptak, o eleganckim wyglądzie i dobrym locie. Jego upierzenie jest głównie białe, ale ma również niebieski pyszczek i brązowe plamki na skrzydłach. Charakterystyczną cechą kuraka maltańskiego gołębia jest owalna główka, która sprawia, że wygląda on niemal jak litera u. Kuraki maltańskie są znane ze swojej przyjaznej i spokojnej natury. Są dobrze dostosowane do życia w mieście i świetnie radzą sobie w roli gołębi ozdobnych. Często uczestniczą w wystawach ptaków, gdzie są doceniane za swoje piękno i grzeczne zachowanie. Ponadto kuraki maltańskie są często wykorzystywane do krzyżowania z innymi rasami gołębi, w celu uzyskania nowych odmian. Warto pamiętać, że posiadanie kuraka maltańskiego wymaga od opiekuna zaangażowania i odpowiednich warunków. Gołębie tego rodzaju potrzebują wolnej przestrzeni do lotu oraz regularnych kąpieli. Ważne jest również zapewnienie im odpowiedniego pożywienia, bogatego w białko. Dlatego też, przed zdecydowaniem się na posiadanie kuraka maltańskiego, należy zastanowić się nad swoimi możliwościami i odpowiedzialnością związaną z opieką nad tym gatunkiem gołębia.
Odmiany należące do tego typu gołębi użytkowych (kura) były pierwotnie hodowane jako gołębie brojlery przez rolników na wsi, z biegiem czasu stały się bardzo popularnymi gołębiami wystawowymi, zarówno w krajach europejskich, jak i na innych kontynentach. Rasa zwykle ma nadęty wygląd, dzięki czemu zyskała miano mnichów świata gołębi.
Tęczówki gołębi maltańskich białych są ciemne, a u pozostałych - żółtopomarańczowe. Szyja długa przypominająca szyję gęsi, pierś szeroka, grzbiet szeroki i łęgowaty, skrzydła krótkie, ułożone normalnie, sterówki krótkie. Ogon szeroki płaski z 14 sterówkami uniesionymi ku górze, nogi długie, nieopierzone. Nie mają kruczołu kuprowego, dlatego pióra wilgotnieją podczas deszczu. Ubarwienie jest zróżnicowane: białe, niebieskie, czekoladowe, czarne i czerwone. U niebieskich i czekoladowych spotyka się ciemne pasy na skrzydłach i ciemny poprzeczny pas na końcach sterówek. Płodność jest niska, masa dochodzi do 700 g, dzielność lotowa jest bardzo ograniczona. Rasa ma zasięg międzynarodowy, w Polsce występuje w Gnieźnie, Podrzewiu, Sędzinach.
Co jedzą gołębie maltańskie?
Dieta gołębi maltańskich jest typowa dla każdej innej rasy gołębi i składa się głównie z nasion, zbóż, warzyw, owoców i czasami małych owadów. Możesz przygotować mieszankę nasion dla swoich gołębi, używając co najmniej 6 odmian nasion i zbóż, takich jak pszenica, sorgo, siemię lniane, nasiona krokosza barwierskiego, ryż niełuskany, jęczmień itp. Możesz też po prostu kupić dostępny w handlu granulat lub suplementy dla gołębi. Ponadto zaleca się karmienie gołębi warzywami i owocami, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dla tych ptaków niezbędna jest również codzienna czysta i świeża woda.