Co jedzą gołębie ?

Czym karmić gołębie ?

Jeśli jesteś miłośnikiem, hodowcą gołębi, na pewno wiesz, jak wygląda żywienie gołębi, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z gołębiami, to dowiesz się, co jedzą gołębie, czym karmić gołębie, co lubią, a czego nie tolerują.

Ogólnie mówiąc, gołębie, które dominują w naszych miastach i środowiskach miejskich, zjedzą prawie wszystko, od owadów po resztki jedzenia, które wyrzucamy. Dzikie gołębie zjedzą wszystko, co natura rzuci im na drogę — owady, takie jak robaki i mrówki, a także nasiona, owoce, jagody i warzywa.

Ale co jest dla nich zdrowe? Najzdrowsze opcje to nadal nasiona i ziarna, które można znaleźć na wolności, a także okazjonalne podawanie robaków i ślimaków. Te skaczące ptaszki gustują różnych potrawach, które możesz znaleźć na własnym talerzu.

Gołębie pierwotnie żyły na obszarach przybrzeżnych, lasach, ogrodach i obszarach klifowych, teraz te ptaki przystosowały się do rozwoju w naszych osadach — konkretnie miasteczka i miasta.

Karmienie gołębi, ustalanie dawek pokarmowych wymaga nieco wiedzy i doświadczenia od hodowcy gołębi. Gołębie karmi się ziarnem zbóż i roślin motylkowatych i nasionami roślin oleistych, mieszanką w postaci śruty z dodatkiem soli mineralnych, witamin (lub pasz witaminowych), antybiotyków i wody.

Hodowcy przede wszystkim aplikują swoim podopiecznym poszczególne komponenty paszowe, oceniając je wedle tego, czy gołębie jedzą je mniej lub bardziej chętnie — zapominają jednak, że istotne dla jakości karmy są nie tyle walory smakowe, ile odpowiednia zawartość niezbędnych dla życia substancji odżywczych.

Preferowana kolejność dań
Jeśli podamy jakiemukolwiek zwierzęciu mieszankę różnych środków spożywczych — zawsze wybiorą w pierwszej kolejności to, co lubią najbardziej. Nie inaczej zachowują się gołębie — ale preferencje żywieniowe zmieniają się u gołębi w zależności od przyzwyczajeń i pór roku. Z badania upodobań gołębi można zestawić następującą listę przysmaków:

  • orzeszki ziemne
  • kukurydza

Na kolejność wyboru ziaren ma wpływ ich kolor, a nie smak — gołębie mają zmysł smaku bardzo słabo rozwinięty, zawsze wolą jasną karmę od ciemnej. Przy niskim temperaturach gołębie chętnie jedzą większe ziarna kukurydzy. Uwielbianym przez gołębie daniem są łuskane białe orzechy ziemne, często stosowane przez hodowców jako wabiki, zawierają duże ilości białka i tłuszczów.

Skład karmy a konsystencja odchodów
Mieszanki karm dla gołębi z wysoką zawartością roślin strączkowych powstały w wyniku wieloletnich doświadczeń, mających na uwadze dobro ptaków, ich lęg, możliwości hodowlane i jakość odchodów. Ustalono na przykład, że rośliny strączkowe wpływają dobrze na wzrost młodych — bo zawarte w niech białko lepiej pokrywa zapotrzebowanie na nie, niż to, które zawierają zboża.

Przyczyną zestalenia odchodów przy podawaniu roślin strączkowych jest wysoka zawartość taniny — garbnik o działaniu ściągającym spotykany w pewnych nasionach, wpływa ona na zmniejszanie ilości wody w jelitach, co powoduje wydalanie zestalonego kału.

Niestrawiona skrobia z niektórych substancji odżywczych sprawia, że kał jest rzadki i lepki, podczas gdy np. jęczmień wpływa korzystnie na jego konsystencję. Lepki i rzadki kał powstaje też, gdy w karmie jest zbyt wysoka zawartość soli kuchennej.

Co jedzą małe gołębie?

Codzienne menu gołębi zmieniamy w zależności od ich potrzeb i pory roku. Rozpłodowym parom podajemy mieszankę dla gołębi rozpłodowych o wysokiej jakości energetycznej z dużą ilością białka. Na jesieni dostają one karmę dla gołębi pierzących się, a w zimie, bogatą energetycznie karmę zimową. Najprostszym sposobem odżywiania jest podawanie odpowiedniej karmy.

Czy gołębie jedzą płatki owsiane?

Słyszałem od starego gołębiarza, że warto podawać płatki. Może nie ma to wpływu na osiągi, ale piórka są bardziej zdrowe i błyszczące. I mówił jeszcze (chociaż nie wiem, czy sobie ze mnie nie żartował), że do każdej porcji dodaje trochę gołębich odchodów z poprzedniego dnia. Nie jakoś dużo, tak powiedzmy 15 gramów odchodów na 100 gramów płatków. Mówił, że to chroni gołębiowi jelita. Czy Ty też karmisz płatkami owsianymi swoje gołębie?

Czy gołębie jedzą ryż?

Gołębiom można podawać również ryż, ale nie w dużych ilościach. Ryż ma tendencję do pęcznienia pod wpływem wilgoci. Nasiona, które znajdą się w małym żołądku ptaka, mogą powodować ich cierpienie.

Czy gołębie jedzą chleb?

Dzikie gołębie mają dietę zawierającą głównie produkty bez błonnika, takie jak zboża i nasiona. Chleb jest jednym z powszechniejszych pokarmów, którymi ludzie karmią gołębie, ale złożone węglowodany w chlebie nie mają żadnej wartości odżywczej, a nawet mogą powodować głód.

Czy gołębie jedzą kukurydzę?

Pokarmy wymagane dla zdrowego gołębia to suszony groszek polny i kukurydza. Są bogate w białko i pomagają budować silne mięśnie i utrzymać upierzenie gołębi. Kukurydza może jednak gromadzić się w organizmie gołębia w postaci tłuszczu, dlatego w miesiącach zimowych należy ją podawać tylko w ograniczonych ilościach. Ta dodatkowa izolacja nie jest jednak taka zła zimą, a kukurydza jest dobrą paszą na zimę. Zawiera również witaminy B1, B9 i C, a także magnez i potas. Surowe ziarka kukurydzy są w porządku, ale gołębie również lubią popcorn. Nieźle nie? Nie dodawaj jednak soli ani masła, ponieważ jest to szkodliwe dla zdrowia tych ptaków. Należy również unikać pękniętej kukurydzy. Odsłonięte wnętrze ziarna jest pożywką dla pleśni i grzybów, a otwarte kawałki mogą uszkodzić wole gołębia, prowadząc do rakowatych ran.

A Twoje gołębie są dobrze karmione?

Używamy plików cookie, aby zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej witryny i poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą politykę cookies oraz politykę prywatności