Teksaner - Texaner

Gołębie texanery

Teksaner (Texaner) - rasa wyhodowana w Teksasie w latach 1950-1955. Reprezentują typ mięsny, masa ciała dochodzi nawet do 900 g. Należy do ras autoseksingowych - po barwie dzioba i długości puchu piskląt - można określić płeć. Teksański gołąb jest jednym z rozpoznawalnych odmian gołębi, cechującym się charakterystycznym wyglądem i temperamentem. Samce mają dziób koloru cielistego i bardzo krótki puch, na dziobie samic występuje brunatna plamka i są one pokryte długim, żółtym puchem. Samce dorosłe mają białe upierzenie, a na szyi piórka czerwone lub odcień piór szyi i piersi jest żółtawy.

Charakterystyczną cechą tego rodzaju gołębia jest jego wysoki wzrost, silne ciało i długi ogon. Osobniki tej rasy charakteryzują się również okrągłymi oczami oraz znaczną odległością między nimi. Mają również szerokie skrzydła i zwinne łapki. Kolorystyka teksanera może się różnić, jednak najczęściej spotykane są odmiany w kolorze czarnym, czerwonym, białym, niebieskim, żółtym oraz srebrnym. W przypadku tych ptaków czystość kolorów oraz wyraźne kontrasty są bardzo pożądane. Samice teksanerów są ciemno ubarwione, o skrzydłach brązowawych z dwoma brązowymi, poprzecznymi pasami, ułożenie skrzydeł normalne, a ich długość średnia, woskówki małe. Obwódki oczne wąskie barwy cielistej, pierś szeroka, wypukła lekko uniesiona. Sterówki średniej długości tworzą wąski ogon. Skoki i palce nieopierzone. Pazurki krótkie cieliste, postawa nóg szeroka. Dzielność lotowa ograniczona. Rasa nieśna i płodna - od jednej pary w ciągu roku można odchować do 22 piskląt. Zasięg hodowli międzykontynentalny, w Polsce hodowane są w Poznaniu.

Temperament teksanera jest zazwyczaj spokojny i łagodny. Są to gołębie, które łatwo można udomowić i z nimi pracować. Lubią być w towarzystwie człowieka i mają skłonność do przywiązywania się do swojego właściciela. Są też bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych komend. Teksaner jest popularny zarówno w środowiskach hodowlanych, jak i jako gołąb użytkowy. Dzięki swojej wytrzymałości i umiejętnościom lotowym ten gołąb może być wykorzystywany w wyścigach gołębi, jako gołąb pocztowy, a także do pokazów i wystaw. Teksaner to rasa gołębia charakteryzująca się imponującym wyglądem, spokojnym temperamentem oraz wszechstronnymi umiejętnościami. Jest to popularny i ceniony ptak zarówno wśród hodowców, jak i miłośników gołębi.

Co jedzą gołębie z Teksasu?

Dorosłe osobniki jedzą nasiona, owoce i warzywa, a kilka gatunków zjada także różne owady i inne małe bezkręgowce.

Wyścigi gołębi są niezwykle popularne w stanie Texas Ameryki Północnej. Przykładowe przygotowania do wyścigów w Teksasie możesz zobaczyć na filmie:

Jednym z popularniejszych wyścigów gołębi w Teksasie jest Black Gold Race, zlokalizowany w Waller, 30 minut od Houston. Strona wyścigu: https://blackgoldrace.com. Jeśli jesteś hodowcą z Teksasu, możesz przystąpić, jeśli nie, przyjedź i popatrz. Widzimy się w nadchodzącej edycji?

Czy gołębie piją wodę?

Gołębie należą do nielicznych ptaków, które potrafią ssać wodę z opuszczoną głową. Jaskółki i jerzyki zgarniają dziób wody ze skrzydła. Mewy takie jak mewa zachodnia mogą nawet pić słoną wodę. Jeśli masz poidło dla ptaków, pamiętaj o utrzymaniu go w czystości.

Czy gołąb może żyć 100 lat?

W niewoli gołębie żyją zwykle do 15 lat, a czasami dłużej. Jednak w populacjach miejskich gołębie rzadko żyją dłużej niż 2 lub 3 lata.

Czy gołębie są głuche?

Gołębie mają doskonałe zdolności słuchowe. Potrafią wykrywać dźwięki o znacznie niższych częstotliwościach niż ludzie, dzięki czemu słyszą odległe burze i wulkany.

Rasy gołębi mięsnych

Używamy plików cookie, aby zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej witryny i poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą politykę cookies oraz politykę prywatności