Berliński długi

Berliński długi (niem. Berliner Kurze Jungfer) - rasa pochodząca z hodowli niemieckiej, znana już w XIX wieku. Znany także jako gołąb berliński wysokolotny. Rasową cechą jest kształt głowy i jej połączenia z szyją - dziób z czołem i okolicą ciemienia tworzą linię prostą, poziomą - głowa łączy się z szyją pod kątem prostym. Głowa gładka, wąska, klinowata - szyja cienka noszona pionowo. Gołębie tej rasy mają długie skrzydła sięgające ogona, co sprawia wrażenie, że są pieściaste. Posiadają charakterystyczny wydłużony kształt ciała i mocne nogi. Ich upierzenie jest zwykle jednolite w różnych odcieniach barwy białej, czerwonej, żółtej i niebieskiej. Gołębie berlińskie długie są uważane za doskonałych lotników, potrafią osiągać znaczne prędkości i wyjątkowo długo utrzymywać się w powietrzu. Są wykorzystywane zarówno do sportu gołębiarskiego, jak i do celów wystawowych.

Posiadają długi i cienki dziób, trzymany poziomo, koloru cielistego, tęczówki perłowe. Kontury oczne mają wąskie, ich kolor uzależniony jest od koloru upierzenia. Oczy raczej duże, z małą źrenicą i bardzo miękką tęczówką, która może być prawie biała. Ubarwienie tej rasy jest zróżnicowane w zależności od odmiany: czarne, czerwone, jasne i ciemno niebieskie, żółte, perłowe, izabelowate, białe. Istnieją okazy o barwie jednolitej, i o wzorze ubarwienia sroki. Na przedniej stronie szyi znajduje się biała plamka (serduszko). Ułożenie skrzydeł normalne, rasa należy do gołębi lotnych. Pierś ściśnięta, niezbyt wydatna. Brzuch jest trochę rozwinięty i płaski. Gołębie tej rasy posiadają płaski grzbiet, jest on lekko nachylony. Skrzydła u tej rasy są napięte i ściśle przylegają do ciała, łopatki nie są pokryte piórami na piersi. Lotki są dobrze zamknięte i znajdują się na ogonie. Ogon gołębia berlińskiego długiego jest trochę poziomy, dłuższy od skrzydeł i ma mniej więcej jeden kciuk. Łapy długie i o małych kościach, splecione ze sobą. Małe i grube pióra, dobrze przylegające i cienkie łapy, sięgające aż do pazurów. Przeguby pięty są lekko zakrzywione do tyłu i do wewnątrz, nie sięgają do siebie. Upierzenie jest dobrze rozwinięte. Zasięg rasy międzynarodowy, w Polsce występuje w Poznaniu, Wrocławiu i Zgierzu.

Czym się różni gołąb od gołębicy?

Jest wiele metod określania płci gołębi, jedną z nich jest słuchanie dźwięków emitowanych przez ptaki, co pozwala wyciągnąć następujące wnioski:

  • na tle z samic, samce gruchają znacznie głośniej i wyraźniej - wynika to z chęci zwrócenia na siebie uwagi przez samców, a także chęci odstraszenia potencjalnych konkurentów
  • głos gołębicy wyróżnia się zauważalnie głębszą, gardłową barwą, przez co jego gruchanie często nazywane jest zadziorami.

Inną metodą, stosowaną przez wielu hodowców gołębi, jest użycie wahadła metalowego: miedzianego, mosiężnego lub brązowego. Warto zauważyć, że nie różni się on złożonością, należy wykonywać następujące po sobie czynności:

  • musisz na początku przywiązać zwykłą nitkę do małego kawałka dowolnego z wcześniej wymienionych metali
  • w jednej ręce musisz wziąć gołębia, w drugiej - wahadło, umieszczając je nad grzbietem ptaka
  • jeśli występuje kolisty obrót linii pionu, to przed hodowcą znajduje się samica, a sytuacja, w której wahadło kołysze się wzdłuż linii kręgosłupa, wskazuje, że ptak jest samcem.

Hodowcy gołębi starszego pokolenia radzą ciągnąć gołębia za nos. Według tych hodowców samice reagują spokojnie na takie ciągnięcie, a samce się wyrywają. W praktyce zwierzęta gospodarskie zachowują się w takiej sytuacji nieprzewidywalnie, czasami samice są bardziej aktywne i agresywne. Wszystkie opisane metody nie dają stuprocentowej pewności w określeniu płci.

Rasy gołębi lotnych i ozdobnych

Używamy plików cookie, aby zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej witryny i poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą politykę cookies oraz politykę prywatności