W północnej Europie występują liczne gatunki gołębi dzikich - niektóre od tysiącleci, inne od kilkudziesięciu lat. Nie da się ich krzyżować z naszymi gołębiami domowymi.
Gołębie grzywacze
(Columbia palumbus) - wielkie ich stada można podziwiać na niebie jesienią i zimą w porach przelotów - są nieco większe niż gołębie skalne. Ich waga dochodzi do 500 g. Rozpoznawane są dzięki białym plamom na bokach szyi i czerwonym dziobom zakończonym żółtym szpikulcem. Grzywacze były bardzo płochliwe i występowały tylko w lasach, teraz przyzwyczaiły się do miast i budują gniazda na drzewach, nawet przy arteriach miejskich.
Gołębie siniaki
(Columbia ocenas) - rzadko spotykany u Nas - to prawdziwy ptak wędrowny, który na okres lęgowy przylatuje w marcu, a we wrześniu wraca na południe. Spotyka się go w rejonie śródziemnomorskim, na Zachodniej Syberii i w Turkiestanie. Są mniejsze niż gołębie skalne, waga dorosłych osobników nie przekracza 250-300g. Nie budują gniazd, do wylęgu wykorzystują najczęściej dziuple. W wolierach lęgną się bez problemów - odporne na zimowe chłody i łatwe w pielęgnacji.
Turkawki, synogarlice i sierpówki
Gołąbie te występują w Europie i należą do rodzaju Streptopelia liczącego co najmniej 16 gatunków, ich ojczyzną są obszary środkowej i południowej Europy, Azji (aż do Mongolii) i północnej Afryki. W północnych Niemczech i Skandynawii występują tylko sierpówki, w Polsce turkawki i sierpówki.
Turkawki to ptaki wędrowne, które przylatują na tereny lęgowe na początku maja, a we wrześniu wracają na południe. Na wolności w Europie Środkowej wyprowadzają jedne lęg w lecie, trzymane w wolierach mogą lęgnąć się wielokrotnie. Cechy charakterystyczne to: ciemne prążki na szyi i plamki na jej bokach, osiągają ciężar ok 160 g. Chów w wolierach nie sprawia kłopotów. Turkawki wysiadują jaja tylko przez 14 dni, już po 2 tygodniach młode opuszczają gniazdo, lecz nie potrafią jeszcze latać.
Synogarlice zostały udomowione kilkaset lub kilka tysięcy lat temu. Hodowano je początkowo w południowej Arabii lub w Indiach. Ptaki lęgną się nawet w małych klatkach, co sprawia, że ich hodowla jest prosta, upierzenie może mieć różne kolory.
Sierpówki (Streptopelia decaocto) występują głównie w Indiach, Birmie, Korei i północnych Chinach. W pierwszej połowie ubiegłego stulecia dostały się na Bałkany, kilkadziesiąt lat później skolonizowały całą Europę aż po Skandynawię. Ciężar ciała waha się od 200 do 250 g.