Gołębie ozdobne

Gołębie to niezwykle inteligentne ptaki, ale często mają złą reputację za to, że są brudne i zbierają się masowo, aby żerować na skrawkach ziemi w parkach miejskich i obszarach przybrzeżnych na całym świecie. Gołębie ozdobne to kategoria udomowionych ptaków pochodzących od dzikiego gołębia skalnego Columba livia, które przez wieki były selektywnie hodowane ze względu na pewne niezwykłe cechy, takie jak osobliwe upierzenie stóp, baloniaste szyje lub maleńkie dzioby.

Może Cię zaskoczyć informacja, że Karol Darwin przeprowadził obszerne badania gołębi. Zaobserował On znaczące różnice między typami gołębi i przeprowadził wiele testów i eksperymentów. To skłoniło go do podzielenia gołębi na dwie klasy – domowe i fantazyjne. Gołębie fantazyjne to te rasy, których nie można tresować ani udomowić. Ponieważ jest tak wiele dzikich gołębi, łatwo założyć, że nie ma tak wielu ras gołębi. Wikipedia wymienia obecnie ponad 720 indywidualnych ras gołębi domowych, które są rozsiane po całym świecie.

Gołębie są również podzielone na różne klasy – według wyglądu lub zachowania, lub pewnych szczepów, które zostały selektywnie wyhodowane.

Są to:

  1. Azjatyckie gołębie głosowe i piórkowe - pochodzą z Azji i są rozwinięte z rozległym upierzeniem lub trąbieniem, które jest niskim głosem przypominającym śmiech. Do nich zaliczamy: Fantails, Frillbacks, Jakobin i English Trumpeter.
  2. Kolorowe gołębie – hodowane głównie w Niemczech, czasami nazywane są niemieckimi zabawkami. Istnieje szeroka gama z szeroką gamą oznaczeń i cech kolorystycznych. Rasy obejmują gołębia lodowego, archanioła, saksońskiego gołębia polnego, gołębia blado wentylowanego, gołębia zielonego z różową szyją i bardzo rzadkiego gołębia nikobarskiego.
  3. Falbanki i sowy – to gołębie są znane z odwróconego upierzenia na klatce piersiowej, a także z krótszych dziobów niż inne rasy, bardziej sowy jak dzioby. Rasy obejmują chińską sowę gołębią, starą niemiecką sowę, włoską sowę, akwizgrańską sową gołębia tarczowego i falbankę orientalną.
  4. Gołębie pocztowe — ta klasa obejmuje gołębie pocztowe typu pokazowego i rasy pierwotnie opracowane ze względu na ich zdolności wyścigowe. Rasy obejmują angielskiego gołębia pocztowego, dragoon i American Show Racer.
  5. Pouters and Croppers – te rasy gołębi zostały wyhodowane ze względu na ich zdolność do wydęcia klatki piersiowej (pouters) i nadmuchania ich wola (mięśniowy worek w pobliżu gardła lub przełyku). Rasy obejmują Voorburg Shield Cropper, Gaditano Pouter i Pigmy Pouter.
  6. Highfliers i Flying Tumblers – rasy te są wybierane ze względu na ich zdolność do przewracania się do przodu i do tyłu w locie lub latania na wyższych wysokościach niż inne rasy. Ich zdolności akrobatyczne są cenione za zawody lotnicze, chociaż wiele z tej grupy zostało rasami pokazowymi. Rasy obejmują Australian Performing Tumbler, Danzig Highflyer i Tippler gołąb.
  7. Tumblery wystawowe – ta klasa odnosi się do gołębi bębenkowych hodowanych i trzymanych wyłącznie w celach ozdobnych lub pokazowych. Rasy obejmują tumblera budapeszteńskiego o krótkiej twarzy, angielskiego tumblera o długiej twarzy i gołębia hełmowego.
  8. Gołębie użytkowe – wbrew nazwie, celem tych ras nie jest wykonywanie żadnego konkretnego zadania (takiego jak dostarczanie wiadomości), ale są one hodowane jako pokarm. Hodowane w celu szybkiego wzrostu, rasy obejmują francuski Mondain, amerykański Giant Runt, węgierski Giant House i gołąb Carneau.
  9. Wattle Pigeons - gołębie szypułkowe - ptaki z tej klasy są tak nazwane ze względu na wyeksponowanie ich chrustu, który jest mięsistym mięsem zwisającym z różnych części oczu lub dzioba. Rasy obejmują Kespir Bagdad, gołąb hiszpański Flamenca i gołąb Scandaroon.

Jeśli jesteś gołębiarzem, a sądzę że tak skoro tu trafiłeś to witam kolejnego sympatyka gołębi. Gołębie to piękne ptaki. Nadszedł lipiec - odchów ostatnich młodków . Wśród wielu występujących na świecie ras gołębi najbardziej znanymi są gołębie domowe. Te piękne istoty to jedynie swobodnie latające ptaki, które zawsze wracają do swojego gniazda, jakim jest gołębnik, są łatwe w utrzymaniu i nie mają zbyt wysokich wymagań bytowych. Szybko akceptują swojego opiekuna i okazują mu przywiązanie.

Ich hodowle najczęściej można spotkać na wsiach, gdzie zazwyczaj mają dużo swobodnej przestrzeni, chociaż rzadziej można je spotkać w dużych miastach takich jak np. Manhattan.

Ciekawostką dotyczącą gołębi jest hodowla Mike'a Tysona właśnie tam. Jest miłośnikiem różnych ras gołębi. Tyson kocha gołębie od dziewiątego roku życia. Były bokser twierdzi, że były one ucieczką przed nękaniem, które musiał znosić jako dziecko z powodu nadwagi. Jego miłość do gołębi stała się przyczyną rozpadu jednego z jego związków. Była dziewczyna próbowała zmusić go do zjedzenia jednego z jego gołębi domowych. Umawiałem się z tą młodą damą, a ona powiedziała: "Nie wiem, dlaczego latasz tymi cholernymi ptakami, powinieneś je jeść" - powiedział w audycji radiowej Boomer & Carton w USA.

A Ty jakie masz doświadczenia z gołębiami? Jesteś ich sympatykiem czy przeciwnikiem?

Używamy plików cookie, aby zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej witryny i poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny, akceptujesz naszą politykę cookies oraz politykę prywatności